Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.  Zamknij komunikat
logo_lrnp.jpg

TVP Info: reagowanie na przemoc to część misji lekarza

2013-12-09
 | Autor: Redaktor


„Lekarze mają nie tylko obowiązek reagowania na przemoc. Także etyka nakazuje, by zorientować się, co dzieje się w życiu pacjenta” – mówiła Katarzyna Łukowska, wicedyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, na antenie TVP Info. Tematem audycji była kampania „Lekarzu, reaguj na przemoc!”.

Goście porannego programu tłumaczyli cele działań informacyjnych prowadzonych wśród lekarzy. „W wielu przypadkach zdarza się, że pacjent przychodzi do lekarza, uskarżając się na dolegliwości o charakterze psychosomatycznej. Chcemy, by lekarze zobaczyli pacjentów w szerszej perspektywie, dopytali o przemoc w rodzinie” – wyjaśniała Katarzyna Łukowska.

Wicedyrektor PARPA opisała zadania przedstawicieli ochrony zdrowia wynikające z Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza, wskazał na różne bariery, które powstrzymują lekarzy przed reagowaniem na przemoc. „Wielu lekarzy twierdzi, że to wtrącanie się w prywatne sprawy. To nieprawda. Nie można skutecznie leczyć, jeśli nie mamy możliwości usunięcia przyczyn objawów” – zauważył. „Ciekawość lekarza jest elementem jego lekarskiej misji.  Zapobieganie przemocy to ratowanie życia i zdrowia”.

Uczestnicy audycji opowiedzieli o kampanii oraz o filmie instruktażowym, który pokazuje modelową rozmowę lekarza z pacjentką doznającą przemocy. Wyjaśnili także wątpliwości wielu osób, które obawiają się, że podjęcie interwencji z zakresu przeciwdziałania przemocy stoi w konflikcie z obowiązkiem zachowania tajemnicy lekarskiej. „Przemoc zwalnia z tajemnicy zawodowej wszystkie służby” – stwierdziła Katarzyna Łukowska.

Materiał można obejrzeć tutaj.