Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.  Zamknij komunikat
logo_lrnp.jpg

TVP Regionalna: o „Lekarzu, reaguj na przemoc!” w Światowym Dniu Zdrowia

2014-04-08
 | Autor: Redaktor


– Chcemy zaprosić wszystkich lekarzy, by reagowali na przypadki przemocy w rodzinie, by przejawiali zaciekawienie pacjentem – mówiła Katarzyna Łukowska, wicedyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w TVP Regionalna. Tematem programu „Zapraszamy na kawę” w Światowym Dniu Zdrowia były obowiązki lekarzy wynikające z Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, w szczególności związane z procedurą „Niebieskie Karty”.

Prezes Instytutu Łukasiewicza zwracał uwagę na szczególną misję lekarza wobec pacjentów. Osoby doznające przemocy mogą mieć opory przed zgłoszeniem swojego problemu policji czy pracownikom służb społecznych. Szansą dla nich mogą być przedstawiciele ochrony zdrowia. – Lekarz zajmuje się naszym zdrowiem, czymś, co jest dla nas bardzo ważne. Jeśli on na początku potrafi nam pomóc, później znacznie łatwiej pokonać te opory – mówił Maciej Zdziarski.

Goście TVP Regionalna wyjaśniali, jak powinna wyglądać rozmowa lekarza z pacjentem, który prawdopodobnie doznaje przemocy. Zaprosili do obejrzenia filmu instruktażowego, który pokazuje, jak nawiązać kontakt z pacjentką doświadczającą przemocy w rodzinie. – Choć medycyna bardzo się rozwinęła, ciągle najważniejszy jest wywiad. To od pacjenta można dowiedzieć się takich rzeczy, które naprowadzą na właściwe rozwiązanie  mówił Maciej Zdziarski.

Fragment programu „Zapraszamy na kawę” poświęcony kampanii „Lekarzu, reaguj na przemoc!” można obejrzeć na stronach internetowych TVP Regionalna.